Sondaż okołowyborczy - 24/02/2011

 • Wybory dwudniowe?

  Niedawno uchwalono zmiany w ordynacji wyborczej, zmiana ta daje możliwość głosowania dwa dni. W jakim trybie Pana (i) zdaniem powinny odbyć się najbliższe wybory do parlamentu?
  • Tryb jednodniowy (jak dotychczas)
  • Tryb dwudniowy
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Wojciech Hołdakowski

  Jakie wybory?

  Wybory powinny być jednodniowe – tak sądzi trzech na czterech wyborców. To pewne – dla jednych jednodniowe wybory pozwolą okiełznać „cudy nad urną”, dla innych – dwudniowe wybory to niepotrzebny wydatek, jeszcze inni nie sądzą, ze dwudniowe wybory powiększą w sposób istotny frekwencję. Można sądzić, że najmniej jest wśród przeciwników wyborów „konstytucjonalistów” podających jako argument, że w ustawie zasadniczej jest słowo „dzień” a nie „dni”. Ale to ten właśnie argument jest teraz jedyną szansą przywrócenia tego stanu, jaki w opinii społecznej jest najbardziej pożądany.

  A co do oczekiwanej koalicji po wyborach to potwierdzają się wyniki badań dotyczących niskiej zdolności wchodzenia w koalicję przez PiS. Najwięcej zwolenników mają opcje, by rządziło samodzielnie PO lub by powstała koalicja PO-SLD. Pierwsza wersja jest wyrazem tęsknoty za sytuacją, w której jedna z opcji politycznych może rządzić samodzielnie, bez kompromisów w stosunku do koalicjanta, a druga pragmatycznym podejściem oceniającym SLD jako bardziej reformatorskie ugrupowanie niż PSL.