Sondaż okołowyborczy - 11/03/2012

 • Co jest ważne w emeryturach?

  Myśląc o emeryturze proszę powiedzieć, co jest w niej dla Pan(i) najważniejsze? Proszę wskazać jeden najważniejszy element?
  • Wysokość emerytury
  • Możliwość jak najszybszego przejścia na emeryturę
  • Pewność, że dostanę emeryturę w spodziewanej wysokości
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Stanisław Mirowski

  Co jest ważne w emeryturach?

  Emerytury to cały czas gorący temat – skupiający rzeczywiste zainteresowanie społeczeństwa i dlatego wymagający od rządzących pełnej transparentności i jasnego informowania o co chodzi w reformach i jakie będą ich efekty dla każdego z nas. W kłótni o to, czy mając określoną kwotę uzbieraną na emeryturę, lepiej jest pobierać ją dłużej (za to w domyśle w niższej wysokości) czy też otrzymać wyższą emeryturę (godząc się na późniejszą emeryturę) zapomniano o jednym podstawowym aspekcie sprawy: przeciętny obywatel chce po prostu wiedzieć ile tej emerytury dostanie i mieć tego pewność.

  Po zeszłorocznych przepychankach wokół OFE, zaobserwowaniu zmniejszenia zgromadzonego kapitału emerytalnego, dramatyczny spadek notowań rządzących odzwierciedla więc bardziej strach przed faktem, że „oni znów chcą moim kosztem załatać sobie dziurę w budżecie”, niż zrozumiały w przypadku kluczowej i trudnej reformy opór społeczny. Warto zauważyć, że szybkie przejście na emeryturę jest najważniejsze tylko dla ok. 1/5 społeczeństwa. Ponad ¾ z nas chce gwarancji wyższych emerytur – można zaryzykować więc, że zaakceptowałaby proponowaną reformę, gdyby była przygotowana w sposób wiarygodny. Brak informacji, pośpiech w komunikowaniu, niejasne efekty propozycji prowadzą wprost do referendum, w którym zagłosujemy, że wolimy wysokie, wczesne emerytury niż wieloletnie oczekiwanie na nieznany bliżej ochłap…