Sondaż okołowyborczy - 23/07/2012

 • Kryzys polityczny po ujawnieniu taśm PSL

  Jak ocenia Pan(i) obecny kryzys polityczny po ujawnieniu „taśm PSL”?
  • Powinny odbyć się przedterminowe wybory parlamentarne
  • Powinna powstać nowa koalicja rządząca PO-SLD
  • Powinna powstać nowa koalicja rządząca PO-Ruch Palikota
  • Powinna pozostać obecna koalicja rządząca PO-PSL
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Michał Kluczek

  Kryzys polityczny po ujawnieniu taśm PSL

  Opublikowane taśmy z zapisem rozmowy byłego szefa Agencji Rynku Rolnego i szefa kółek rolniczych ujawniły sposób zarządzania spółkami podlegającymi pod ministerstwo rolnictwa. Powiedzmy jasno: zarządzania dbającemu przede wszystkim o dobro pojedynczych osób, a nie o dobro spółki.

  Zaraz po opublikowaniu przez media tych rewelacji, do dymisji podał się dotychczasowy minister rolnictwa Marek Sawicki. Zaczęto mówić o kryzysie w polskiej polityce…

  Zapytani właśnie o ten kryzys Polacy są podzieleni w swoich opiniach. 33% badanych, uważa, że w tej sytuacji powinny zostać ogłoszone przedterminowe wybory, 27% uważa, że powinna pozostać obecna koalicja PO-PSL, 12% jest za powstaniem nowej koalicji PO-SLD, 8% jest za powstaniem nowej koalicji, ale utworzonej przez PO oraz Ruch Palikota. 20% ankietowanych odpowiedziało nie wiem/trudno powiedzieć.

  Reasumując 53% badanych opowiedziało się za nową koalicją, 27% jest zadowolonych z obecnej. Wynik nie przekłada się jednak na poziom poparcia poszczególnych partii-  żaden z obecnie rządzących koalicjantów nie zanotował wyraźnego spadku poparcia.

  Analizując te wyniki można dojść do wniosku, że tak naprawdę odzwierciedlają one preferencje polityczne badanych i ujawniona afera nie wpłynęła znacząco na ich opinie. Wydaje się, że zjawisko nepotyzmu w polskiej polityce nikogo nie dziwi i mimo, iż jest odbierane negatywnie to w ogólnej opinii naszego społeczeństwa stało się czymś powszechnym. Temat obsadzania swoich krewnych i znajomych dotyczył w zasadzie każdej koalicji rządzącej na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat: AWS-UW, SLD-PSL, PIS-LPR-Samoobrona, a teraz także PSL-PO.