Sondaż okołowyborczy - 25/08/2012

 • Ocena Państwa po aferze Amber Gold

  Jak Pan(i) ocenia działania instytucji państwowych w związku z aferą AmberGold?
  • Instytucje państwowe zadziałały prawidłowo by chronić obywateli przed nieuczciwym działaniem AmberGold
  • Instytucje państwowe nie zadziałały prawidłowo by chronić obywateli przed nieuczciwym działaniem AmberGold
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Stanisław Mirowski

  Ocena Państwa po aferze Amber Gold

  Od lat przyzwyczajeni jesteśmy do scenariusza, w którym reakcja na złe działania i zaniechania zarówno poszczególnych osób, jak i organów władzy jest jednoznacznie negatywna, ale nie przenosi się ona na wyniki późniejszych wyborów. Jeśli zapytać o to , czy należy karać posłów prowadzących po pijanemu samochód tak samo, jak innych obywateli – odpowiedź większości jest – „tak”. A gdy nadchodzą wybory, poseł – zwolennik podwójnego gazu – dostaje się do Sejmu bez najmniejszego trudu. Ani jego partia nie ma wątpliwości, czy ma startować, ani wyborcy nie odmówią mu swego poparcia…

  Gdy pytamy, czy państwo zawiodło w sprawie Amber Gold – wszyscy niemal (78%) są przekonani, że tak. Czy z tego powodu mielibyśmy zmienić swoje wybory polityczne? O nie – tu trwa od miesięcy określony podział i nic nas nie przekona, że moglibyśmy głosować inaczej… mogą być chwilowe wahnięcia poparcia, ale ich zakres i czas trwania zależy od zasięgu i wagi problemu. „Taśmy PSL” chwilowo odebrały partii głosy, ale elektorat zbyt wiele mógłby stracić, gdyby PSL zabrakło w Sejmie, więc układ wraca do stabilności. Amber Gold – dotyczy zbyt małego odsetka głosujących, więc poparcie nawet nie drgnie. Emerytury - dotyczą wszystkich, więc w maju PO straciło i PiS uzyskał prawie równe poparcie. Ale dziś nie ma już śladu po problemie. Elektoraty poszczególnych partii nie dadzą się łatwo przekonać do zmiany poglądów.

  Chciałoby się w tej sytuacji zaapelować do rządzących: jeśli macie coś reformować, to róbcie to teraz – elektorat wam zapomni swoje cierpienia, straty i wyrzeczenia – „do wyborów się zagoi” (pozostały jeszcze trzy lata)