Sondaż okołowyborczy - 29/10/2012

 • Słaba polityka informacyjna

  Jak ocenia Pan(i) sposób informowania opinii publicznej przez prokuraturę o postępach w śledztwie smoleńskim?
  • Prokuratura powinna częściej i dokładniej informować o śledztwie
  • Prokuratura wystarczająco często i dokładnie informuje o śledztwie
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Wojciech Hołdakowski

  Słaba polityka informacyjna

  Wyniki badania zrealizowanego w ostatni weekend (28-29/10) są potwierdzeniem pomiaru zrealizowanego przez nasz instytut 11 października, w którym Platforma Obywatelska po raz pierwszy od ponad 5 lat została wyprzedzona w rankingu partyjnym przez Prawo i Sprawiedliwość.

  Jego zdaniem taki wynik badania obecnie - pozwala już mówić o trwałym spadku notowań PO (w stosunku do pomiarów z pierwszej połowy roku PO stracila około 10 punktów procentowych). - Notowania PiS utrzymują się na stałym poziomie w okolicy 30 proc., co pozwoliło przy słabym wyniku PO utrzymać partii Kaczyńskiego pozycję lidera. Wydaje się, że Polacy są już zmęczeni rządami PO, a seria zawirowań politycznych wokół Amber Gold, zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej czy nawet problemy z dachem Stadionu Narodowego, NCS-em i minister sportu pogłębiają negatywny odbiór głównej partii rzadzacej, zwłaszcza wobec wciąż słabej i mało aktywnej polityki informacyjnej rządu – ocenia Hołdakowski. I podkreśla, że jeszcze jeden wynik w naszym sondażu zwraca uwagę - stosunkowo dobre notowania partii lewicowych. - Wydaje się, że to własnie SLD i Ruch Palikota mogą skorzystać najwięcej na obecnej słabości PO. Pytanie tylko czy lewica potrafi jeśli nie zjednoczyć się to przynajmniej ścisle współpracować – mówi Hołdakowski.

  Taki wynik badania pozwala już mówić obecnie o trwałym spadku notowań PO (w stosunku do pomiarów z pierwszej połowy roku PO stracila około 10 punktów procentowych). Notowania PiS utrzymują się na stałym poziomie w okolicy 30 proc., co pozwoliło przy słabym wyniku PO utrzymać partii Kaczyńskiego pozycję lidera. Wydaje się, że Polacy są już zmęczeni rządami PO, a seria zawirowań politycznych wokół Amber Gold, zamiany ciał ofiar katastrofy smoleńskiej czy nawet problemy z dachem Stadionu Narodowego, NCS-em i minister sportu pogłębiają negatywny odbiór głównej partii rzadzacej, zwłaszcza wobec wciąż słabej i mało aktywnej polityki informacyjnej rządu. Jeszcze jeden wynik w naszym sondażu zwraca uwagę - stosunkowo dobre notowania partii lewicowych. Wydaje się, że to własnie SLD i Ruch Palikota mogą skorzystać najwięcej na obecnej słabości PO. Pytanie tylko czy lewica potrafi dziś - jeśli nie zjednoczyć się - to przynajmniej ścisle współpracować?