Sondaż okołowyborczy - 18/03/2013

 • Kwaśniewski w polityce?

  Czy Aleksander Kwaśniewski powinien wrócić do czynnego uprawiania polityki?
  • Zdecydowanie nie
  • Raczej nie
  • Raczej tak
  • Zdecydowanie tak
  • Nie wiem\trudno powiedzieć
 • Michał Kluczek

  Kwaśniewski w polityce?

  Prezydent, za którego kadencji Polska pewnie wkroczyła do struktur NATO i Unii Europejskiej, jednocześnie kojarzonym z ugrupowaniem, na którym cały czas ciąży piętno „afer” (przede wszystkim „afery Rywina”) jest postacią, obok której nie można przejść obojętnie. Po wielu latach, raczej małej aktywności politycznej, zaczął być nagabywany przez Leszka Millera, upatrującego w Aleksandrze Kwaśniewskim szansy na odbudowanie dawnego blasku Sojuszu Lewicy Demokratycznej  i stworzenie silnej opozycji dla rządzących od wielu lat „prawicowców”.

  Okazuje się jednak, że Aleksander Kwaśniewski swój powrót do polityki widzi na razie zupełnie inaczej. Jego inicjatywą jest zawiązanie nowego ruchu pod nazwą Europa Plus w porozumieniu z do tej pory nieszerzonym Europosłem Markiem Siwcem oraz założycielem i przewodniczącym własnej partii Januszem Palikotem. Zdaniem wielu ekspertów ten nowy polityczny twór, ma w dłuższym terminie, realne szanse na zdetronizowanie SLD oraz przejęcia większości lewicowego elektoratu.

  Nasuwa się jednak pytanie czy Aleksander Kwaśniewski powinien wrócić do aktywnej polityki? Zdania polaków w tym temacie są podzielone: 42% ankietowanych twierdzi, że to dobry pomysł, natomiast  48% badanych jest przeciwnego zdania.

  Wniosek generalny jest taki, że Polacy są podzieleni w tym temacie. Z drugiej strony 42% poparcie, po tak długim rozbracie z aktywną polityką, wydaje się być bardzo dobrym wynikiem, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę jego silne przywiązanie do niepopularnej od lat lewej strony sceny politycznej oraz fakt rozpoczęcia współpracy z tak kontrowersyjnym politykiem, jakim jest Janusz Palikot. Były prezydent najwyraźniej w dalszym ciągu cieszy się dużym zaufaniem polaków z uwagi na jego zasługi z samego początku XXI wieku.