Sondaż okołowyborczy - 26/10/2013

 • Grzegorz Schetyna poza rządem?

  Premier Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu, do której miałoby dojść pod koniec listopada. Czy Pana(i) zdaniem do rządu powinien wejść Grzegorz Schetyna?
  • Zdecydowanie nie
  • Raczej nie
  • Raczej tak
  • Zdecydowanie tak
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Michał Kluczek

  Niepewna przyszłość polityczna Grzegorza Schetyny

  W związku z zapowiadaną rekonstrukcją rządu, a w przeddzień wewnętrznych wyborów regionalnych w PO, zapytaliśmy Polaków o polityczną przyszłość Grzegorza Schetyny: 39% osób uważa, że powinien on wejść w skład rządu, 41% jest odmiennego zdania. 20% badanych nie potrafiło opowiedzieć się za żadną ze stron.

  Opinie społeczeństwa są więc podzielone, jednak z pewnością niejeden przedstawiciel obecnego rządu mógłby pozazdrościć swojemu koledze tak wysokiego poparcia. Skąd takie zaufanie Polaków do byłego wicepremiera w rządzie Donalda Tuska,  byłego szefa MSWiA, który w 2010 jako Marszałek Sejmu przez chwilę wykonywał obowiązki prezydenta RP?

  Prawdopodobnie zejście na drugi plan w strukturach Platformy Obywatelskiej, która od dłuższego czasu mocno traci w sondażach poparcia wpływa na korzyść Schetyny – kojarzony jest z latami świetności  swojej partii, w której był realnym zagrożeniem dla samego Donalda Tuska.

  Rzeczywistość dla Grzegorza Schetyny może okazać się jednak zupełnie inna. Chyba wszyscy widzą, że nie cieszy się on zaufaniem premiera oraz, że jego pozycja w Platformie Obywatelskiej jest coraz słabsza. W dobie spadającego poparcia dla rządu, możemy się spodziewać, że Donald Tusk będzie chciał otaczać się osobami, które będzie w stanie kontrolować, i które będą mu w pełni oddane. Taką osobą z pewnością nie jest i raczej nie będzie Grzegorz Schetyna.