Sondaż okołowyborczy - 08/04/2014

 • 4 lata po katastrofie smoleńskiej

  Czy uważa , że katastrofa, do której doszło 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem, i w której zginęli prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób, była wynikiem zamachu?
  • Zdecydowanie nie
  • Raczej nie
  • Raczej tak
  • Zdecydowanie tak
  • Nie wiem \ trudno powiedzieć
 • Michał Kluczek

  Co czwarty Polak wierzy w zamach

  Równo po 4 latach od tego nieszczęśliwego zdarzenia, cały czas możemy spotkać się z różnymi opiniami dotyczących przyczyny katastrofy prezydenckiego Tupolewa z kwietnia 2010 roku. Teorii jest wiele, a główne, pojawiające się w mediach to błąd pilotów lub kontrolerów, naciski załogi, awaria samolotu czy też zamach. Czasem przyczyn katastrofy upatruje się w powiązaniu kilku czynników.

  W naszym ostatnim badaniu postanowiliśmy poznać opinię Polaków na temat jednej, najbardziej kontrowersyjnej tezy, która dla wielu jest zupełnie nieprawdopodobna, podczas gdy dla innych jedyna: chodzi oczywiście o teorię zamachu i podłożenia ładunków wybuchowych w samolocie.

  Pomimo, iż dwa niezależne badania próbek nie wykryły żadnych śladów ładunków wybuchowych to, powołany z inicjatywy Jarosława Kaczyńskiego do wyjaśnienia przyczyn katastrofy, Antonii Macierewicz jest pewny, że do zamachu doszło. Wtóruje mu w tym przekonaniu 25% badanych. Można się spierać czy to dużo, czy mało, na pewno jednak można przypuszczać, że zdecydowana większość tych osób to zwolennicy PiS, których podobnie jak Antoniego Macierewicza, nikt i nic już nie przekona do tego, że było inaczej.

  Z drugiej strony mamy 61% osób, które znajdują się na przeciwnym biegunie, czyli ludzi, którzy w zamach nie wierzą. Wydaje się, że na przestrzeni najbliższych lat ten odsetek także się nie zmieni.

  Wydaje się, że ani teraz, ani w przyszłości nie ma szans na całkowite wyeliminowanie ze świadomości Polaków myśli, iż katastrofa smoleńska była czyimś zamiarem. Nie jest to pierwsze, ani ostatnie takie zdarzenie w historii polski i chyba po prostu musimy się wszyscy z tym faktem pogodzić.